Przejdź do głównej zawartości

18-stka Babci


Taka sytuacja: moja Babcia ma ledwie 18 lat. Serio. Urodziła się 29-go lutego w rok przestępny i świętuje urodziny co cztery lata. Dobrze, że obchodzi Dzień Babci i chociaż przy tej okazji można składać jej życzenia częściej…

Ale to jeszcze nic! Kilka lat temu, kiedy Fejsbuka jeszcze nie było, przyszło do mnie na Naszej Klasie jakieś zaproszenie. Patrzę na zdjęcie profilowe —  nie znam kobiety. Przyglądam się innym fotkom — dalej zachodzę w głowę, z kim mam do czynienia.

— Widziałaś zdjęcia z ostatniej imprezy Babci? — pyta następnego dnia Siostra, a mnie wreszcie przejaśnia się w łepetynie.

Kobieta, której dzień wcześniej nie mogłam rozpoznać, to przecież moja własna krewna! Teraz rozumiem: wielki, bajkowy kapelusz, magiczna różdżka w jednej, a mikrofon w drugiej dłoni — to Babcia na scenie — w stroju wróżki prowadzi Babski Comber, jak co roku…

Jak widać, są tradycje występów publicznych w rodzinie! Mój własny szoł w Piwnicy Pod Baranami, na który Was raz jeszcze zapraszam, zbliża się wielkimi slajdami:Wszystkim Babciom świata dzisiaj, a Dziadkom jutro — tym wciąż nastoletnim i tym nieco starszym — składam serdeczne życzenia! Trzymajcie się zdrowo i koniecznie w różowych okularach!

Komentarze

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne posty z tego bloga

Chomiczy pogrzeb

"(...) Pogrzeb odbywa się w godzinach wieczornych na skwerze poza terenem hostelu — zapewne by uniknąć zbytniego zainteresowania ze strony kociej rodziny winowajcy. Drobne chomicze ciałka w pudełku po butach przykryte są całunem z ręcznie haftowanej chusteczki do nosa. Po oddaniu honorów, zostają złożone do masowej mogiły pod dębem. Recepcjonista trzyma się dzielnie. Ja, nękana wyrzutami sumienia, gorzej. Może gdybym pomogła chłopakom przy deskach, zamiast siedzieć sobie na kanapie i biernie obserwować, trzy małe duszyczki nie ulotniłyby się na moich oczach, a recepcjonista nie obwiniał się teraz za ich śmierć? (…)
W pochówku, poza naszą dwójką, uczestniczą pozostali goście hostelowi. Ceremonia przyciąga też sporo gapiów. Musimy stanowić interesujący obrazek. Do Mołdawii nie zapuszcza się wielu turystów, a jeszcze mniej z nich daje się wciągnąć w obrzędy pogrzebowe miejscowych gryzoni".
(fragment „Dziury w podróży”, część „Trzy imprezy i pogrzeb w Mołdawii — Hostel zoologiczny…

Prezydent Piekar Śląskich

Zaszczytnie było mi podpisywać "Dziurę w podróży" dla Pani Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj!
Dziękuję raz jeszcze Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich za zaproszenie na dzisiejszą imprezę Narodowe Czytanie w Piekarach Śląskich! Z przyjemnością odczytałam wesoły fragment pamiętników Aleksandra Fredry - jednego z moich literackich wzorów! Dziękuję również wspaniałej Publiczności za gromkie oklaski! Oby więcej podobnych wydarzeń w regionie!

Kobierce i dywany

Przy okazji Walentynek nawiedziło mnie wspomnienie z czasów, kiedy na randki w ciemno umawiało się za pośrednictwem IRC-a (starożytny internetowy kanał komunikacyjny).
Otóż, spotkałam się przy takiej okazji na Rynku w Bytomiu z gościem, który zaprosił mnie na randkę tramwajem do Reala. Był to wówczas pierwszy hipermarket w okolicy, który szybko stał się modnym miejscem spotkań młodzieży i nie tylko. 
To, że koleś wziął mnie na randkę tramwajem do marketu, to jeszcze nic. Najbardziej interesujący okazał się cel wyprawy, bo jak uczciwie wyjaśnił mi zaraz na początku spotkania, miał nim być… zakup dywanu. W tamtym okresie czytałam dużo horrorów i dywan kojarzył mi się głównie z wynoszeniem zawiniętych w niego zwłok, ale zaintrygowała mnie ta misja, więc się zgodziłam. 
Na szczęście już w tramwaju okazało się, że mój nowy znajomy raczej nie ma złych intencji, a po prostu fascynuje się dywanami i szuka bratniej duszy, którą mógłby zarazić swoją pasją. Zanim jeszcze zaszliśmy na przystanek zac…